خانه (HOME)

کارگردان: Yann Arthus-Bertrand/ یان آرتوس برتراند

فیلم نامه نویس: Isabelle Delannoy / ایزابل دلانوی

موسیقی متن: Armand Amar / آرماند آمار

بازیگران:

تصویر بردار: Michel Benjamin & Dominique Gentil / میشل بنیامین و دومینیک جنتیل

تدوین­گر: Yen le Van

برنده جایزه (جنبه برجسته مورد نظر):

سال تولید:۲۰۰۹

کشور: بین المللی

زمان:۹۳ دقیقه و ۱۸ ثانیه

ژانر: زیست محیطی

موضوع اصلی: حفظ محیط زیست و زمین

کلید واژه ها: محیط زیست، گرمایش زمین، بحران انرژی، بحران آب، بحران غذا، بالا آمدن سطح آب دریاها

مناسب برای گروه سنی: کودک، نوجوان، جوان، میانسال، سالمند

زبان اصلیِ فیلم: انگلیسی            دوبله شده: دوبله فارسی نامناسبی از آن ارایه شده              زیر نویس به زبان: انگلیسی و فارسی

خلاصه فیلم:

داستان این مستند، داستان شکل­گیری کره زمین و چگونگی زیستن آدمیان بر روی آن از زمان­هایی بس کهن تا کنون است. حدود ۱۵ دقیقۀ آغازین فیلم به چگونگی شکل­گیری زمین می­‌پردازد. پس از آن در ۴۵دقیقه بعدی نشان می­دهد که چگونه آدمیان بر روی زمین زیسته‌اند و به تحولات حاصل از کشاورزی می­‌پردازد. سپس به تحولات مدرنی که بشر برای زمین بوجود آورده می­پردازد: ساخته شدن شهرها و رشد جمعیت، مساله غذا، مساله آب و بحران آن در نقاط مختلف، انرژی و خصوصا نفت، از بین بردن جنگل­ها، گرمایش زمین، بالا رفتن سطح آب دریاها و به طور کلی حرص بشر و مصرف بیش از اندازه و نادرستش که دارد زمین و ساکنان آن را نابود می­‌کند. نهایتا فیلم با ارایه آمارها و اطلاعات تکان­‌دهنده­‌ای اعلام می­کند که زمان کمی برای نجات وجود دارد و اگر بشر متوجه چنین مسایل خطیری نشود، تا چند دهه دیگر، نامی از او باقی نمی‌ماند.

سر آخر یک اسطوره بیان می­‌شود در باب این که باید برای نجات خودمان همت کنیم و آستین بالا بزنیم و پس از آن به نحوی امیدوارانه از بخت­های موجود ما آدمیان برای نجات سخن می­‌گوید.

امتیاز: ۱۰  ستاره از ۱۰ ستاره

ب. تاملات بیشتر (جعفر فلاحی):

*نظرات (نقد و بررسی و نکاتی درباب فیلم):

(جعفر فلاحی): فیلمی بسیار چشم­نواز و آموزنده. نماهای فیلم که سراسر از بالاست و سطح زمین را نشان می­‌دهند، حاوی چشم­اندازهایی طبیعی و مردم­شناختی­‌اند که بسیار اثرگذارند و با موسیقی­‌هایی بسیار متناسب و زیبا از فرهنگ­‌های مختلف همراه شده­‌اند که یک مجموعه زیبا و تاثیرگذار را شکل می­‌دهند.

­­ اما این همه فیلم نیست. هدف سازندگان فیلم اهمیت زمین و منابع طبیعی برای انسان است و بی­‌مبالاتی­‌های آدمی در استفاده از آن که او را در مخمصه­‌ای بزرگ گرفتار ساخته. پس از دیدن این فیلم این احساس به من دست داد که از یک سو وضعیت بسیار بدتر از آن است که می­‌پنداشتم و ممکن است تا پایان عمر خودم وضعیتی بسیار بغرنج را برای خودمان و سایر موجودات زمین شاهد باشم. از سوی دیگر امیدی در من بوجود آمد که هنوز فرصتی برای اصلاح وجود دارد و اگر این فرصت را غنیمت نشماریم ممکن است روزی هرگز این لاابالی­‌گری خود را نبخشاییم.

*ملاحظات:

(جعفر فلاحی): تصاویر این فیلم ظرف ۱۸ ماه با هلیکوپتر و از فراز آسمان ۵۰ کشور برداشته شده و نهایتا تدوین­گر، فیلم را از میان ۴۸۸ ساعت فیلم تدوین نموده است. سازندگان فیلم، این فیلم را به صورت رایگان بر روی شبکه اینترنت نهادند و اعلام کردند که این فیلم هیچ کپی‌رایتی ندارد. تامین مالی ساخت این فیلم را شمار فراوانی از شرکت‌های بزرگ و کوچک بر عهده داشته‌اند. نمای عنوان بندی فیلم اشاره به این شرکت­ها دارد.

این فیلم بر روی شبکه‌ی اینترنت از این آدرس قابل دیدن است: http://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU

*منابعی جهت مطالعه در مورد فیلم:

کتاب زیر به نظرم می­تواند با اهداف این فیلم مرتبط باشد:

لستر براون، برنامۀ ب-۲: رهانیدن سیاره­ای گرفتار تنش و تمدنی دچار آشفتگی، ترجمه: فریدون مجلسی، تهران: اطلاعات، ۱۳۸۸.

نیز از فیلم­های مرتبط با این فیلم می­توان به فیلم­های مستند زیر اشاره نمود:

-جنگاور زباله­‌ها

Planet Earth – a BBC TV series

Qatsi trilogy – a series of three films by Godfrey Reggio /

سه گانه کاتسی(سه فیلم که پسوند کاتسی دارند) اثر گادفری رجیو

Chronos – a film by Ron Fricke that explores the passage of time

Baraka برکت /

An Inconvenient Truth

// // ?>