جنگاور زباله‌ها (Garbage Warrior)

کارگردان: Oliver Hodge

فیلم نامه نویس:

موسیقی متن:

بازیگران: Mike Reynolds

تصویر بردار:

تدوین­گر:

برنده جایزه (جنبه برجسته مورد نظر): فستیوال بین المللی فیلم ونکوور-برنده ی جایزه ی پرطرفدار ترین فیلم

سال تولید:۲۰۰۷

کشور: هلند

زمان:۸۶ دقیقه

مناسب برای گروه سنی: نوجوان، جوان، میانسال، سالمند

دوبله شده:      خیر            زیر نویس فارسی       خیر                        زیر نویس به زبان: احتمالا انگلیسی

خلاصه فیلم:

فیلم درباره فعالیت های یک معمار موتور سوار آمریکایی دوستدار محیط زیست به نام Mike Reynolds است. او چند دهه تلاش کرده تا خانه های خود-بسنده ای درست کند که به طور کلی بی نیاز از منابع انرژی شهرها و سرویس هایی از قبیل آب و فاضلاب شهری باشند. مصالحی که او برای این کار استفاده می کند از جمله شامل مواد دور ریختنی مانند لاستیک اتومبیل و  بطری نوشیدنی است. او کار خود را از دهه ی ۷۰(؟) میلادی آغاز کرده و  هر پروژه برایش تجربه ای نو بوده است. در این چند دهه گاهی ساکنان خانه هایی که او ساخته او را به دادگاه کشانده اند زیرا مدعی بوده اند که در این خانه ها آسایش کافی نداشته اند. او طی این ماجراهای قضایی گواهینامه ی معماری خود را از دست می دهد و از آن بدتر این که دادگاه اساسا ساختن چنین منازلی را ممنوع می کند.

او از پا نمی نشیند و کار را از طریق مجلس ایالتی دنبال می کند. هدف او این است که قوانین موجود که راه را بر ساخت چنین خانه هایی بسته اند اصلاح کند. راه و چاه مجلس قانون گذاری و کانال های کار چاق کنی آن برای او که موتور سواری بیابان گرد است نا آشناست و  برای پیش بردن کارش راه سختی در پیش دارد. نهایتا بوروکراسی پیچیده ی مجلس او را شکست می دهد و طرح او رای نمی آورد. همزمان می بینیم که او و عده ای آدمِ داوطلب برای ساختن خانه های ارزان و سازگار با محیط زیست، به مناطق سونامی زده ی شرق آسیا سفر می کنند. در پایان فیلم باخبر می شویم که پس از اتمام فیلم برداری، او طرح را دوباره به مجلس برده و این بار موفق شده آن را تصویب کند.

امتیاز: ۶ ستاره از ۱۰ ستاره

ب. تاملات بیشتر

*نظرات (نقد و بررسی و نکاتی درباب فیلم):

دیدن این فیلم باعث می شود به شیوه های زندگی جایگزینی بیندیشیم که تا پیش از این برایمان متصور نبود. رینولدز-معمار طبیعت دوستِ فیلم- می گوید: تمدن امروز مانند یک گله گاومیش به سمت پرتگاه نابودی پیش می رود، و هیچ یک از ما دوندگان به سمت پرتگاه از خودمان نمی پرسیم: «چرا داریم اون طرفی می ریم؟» او شیوه ی زندگی ما را مقصر اصلی می داند و سعی می کند با ساختن خانه هایی خود بسنده، باری را که ما با مصرف گرایی مان بر طبیعت تحمیل می کنیم، تعدیل کند.

*ملاحظات:

این فیلم را می‌توانید در این آدرس تماشا کنید: http://www.youtube.com/watch?v=YrMJwIedrWU

// // ?>