معرفی فیلم پرواز

MV5BMTYzNjIzMjQ0N15BMl5BanBnXkFtZTcwNTQ1ODI2OA@@پرواز
(Flight)

کارگردان: رابرت زِمِکیس (Robert Zemeckis)

سال تولید: ۲۰۱۲

کشور: امریکا

زمان: ۱۲۰ دقیقه

ژانر: داستانی

موضوع اصلی: اعتیاد

مناسب برای گروه سنی: نوجوان، جوان، میانسال، سالمند

زیرنویس فارسی

کلید واژه ها: اعتیاد- بازگشت و تغییر- دروغ و صداقت- خانواده.

خلاصه فیلم:

کاپیتان ویتکر، خلبان هواپیما است. او، شوخ و بذله‌گوست و شاد و خوش‌مشرب به نظر می‌رسد اما زندگی او در حقیقت به گونه‌ای دیگر است. ویتکر، معتاد به الکل بوده و دائم‌الخمر است.

در پشت زندگیِ موفقیت‌آمیزِ ویتکر در نقش یک خلبانِ خنده‌رو (و حتی یک قهرمان ملّی)، خروارها ترس، ظاهرسازی و دروغ نهفته است تا این‌که حوادثی اتفاق می‌افتد که او را در برابر انتخابی دشوار و تغییری اساسی قرار می‌دهد…

MV5BMzUwMzUzOTIzNl5BMl5BanBnXkFtZTcwMDEwNjA5OA@@

نظرات (نقد و بررسی و نکاتی درباب فیلم):

«آیا نمی‌دانی که سرانجام ساعتی از نیمه‌شب فرا می‌رسد که هر کس باید نقاب از چهره برگیرد؟ آیا می‌پنداری که حیات (زندگی) اجازه می‌دهد که همواره تصویری دلقک‌وار از او ترسیم کنی؟ آیا فکر می‌کنی که می‌توانی پیش از فرارسیدن نیمه‌شب از آن بگریزی و با آن روبرو نگردی؟ و از این هراس فرار کنی؟

من در این جهان، مردمان بسیاری را دیده‌ام که مدت‌های بسیار دیگران را می‌فریفتند تا جایی که سرانجام، سرشت راستین آن‌ها دیگر توان آشکارگی و ظهور نداشت… در هر انسانی چیزی وجود دارد که به میزانی مشخص مانعِ او می‌شود تا در نزد خود، آشکار و صادق باشد اما گاهی این ممانعت، به میزانی بسیار زیاد است؛ او به میانِ روابط درهم‌پیچیده‌ای از زندگی فرومی‌رود و به تمامی تحت کنترل و انقیاد درمی‌آید؛ آن چنان که دیگر نمی‌تواند خود را آشکار سازد. اما [بدانید که] آن که نمی‌تواند خود را آشکار سازد، نمی‌تواند عشق بورزد و آن که نمی‌تواند عشق بورزد، ناشادترین انسانِ جهان است.»

قطعه‌ای از سورن کرکه‌گور (فیلسوف دانمارکی)

ملاحظات:

این فیلم برای افراد و خانواده‌هایی که به هر شکلی با مسأله‌ی اعتیاد روبرو هستند، الهام‌بخش و مفید خواهد بود.

MV5BMTM4NDkyODkwMV5BMl5BanBnXkFtZTcwMzE2ODI2OA@@

// // ?>